Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Acaba dünya ne der? Konuyla ilgili konuşan başkaları da var mı?

Fransa'nın eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner.
Fransa Devlet Kanalı, Le Monde ve TV5 MONDE'ye yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Herkes Kürtlerden faydalanıyor, ancak bağımsız olmasını istemiyorlar. Kürtler en büyük devletsiz ulustur ve onların devletleşmesini Fransa ve ABD'yi ilgilendirmez. Kürdistan Bölgesi'nin devlet olmaya hakkı var."

Geçtiğimiz Perşembe günü BM, ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa yetkilileri Başkan Mesut Barzani ile toplantı yapmıştı. Toplantıda Kürdistan Bağımsızlık Referandu-mu'nun yapılmaması istenmişti. Ancak Başkan Barzani referandumun yapılacağı cevabını vermişti.

* * * * *

Kuzeyin en büyük gücü, bütün şiddetiyle referanduma karşı çıktı. Çıkmakla da kalmadı ve referandum taraftarlarını küçümsedi. Örneĝin PKK'nin yayın organı ANF'de "Oy kullanmaya giden onursuzluĝu kabul etmiştir" Başlıĝı altında bir yazı kalame alınmıştı. Kürdlerden fazlasıyla tepki alınca yazıyı yayından geri aldılar.

Yazıda Sayın Barzani'ye hakaret ediliyor ve kürdlerin baĝımsız Kurdistan için oy vermelerine onursuzluk diyordu. Yani kürdün benim de bir devletim olsun demesi onursuz-lukmuş, onlara göre onurlu olmak baĝlı olduĝun devletlerin emrinde olmaktır. Kurdistan kelimesini de tabanı kaybetme-mek için kullanıyorlar!

* * * * *

 

Malper/Anasayfa