Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Büyük Birlik Partisi (BBP) referanduma karşı

Eskişehir'de Kitap fuarı açılışına katılan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Şimdi şu gözüktü ki; Barzani'nin ıslah olmasının veya aklını başına almasını beklemek bir zaman kaybıdır. Dolayısıyla Türkiye'mizin belli bir kısmının kendi hayal dünyasında çizdiği haritanın içine alan Türkmen bölgelerini işgali kafasından geçiren ve belki de en önemlilerinden bir tanesi de orada Türk, Kürt, Arap, Müslüman kanının akmasına zemin hazırlayan Barzani'yi her büyük ülkenin yapacağı gibi Türkiye'nin acilen cezalandırması gerekiyor. Tabi bu cezalandırmanın birinci safhası yaptırımlardır.

Dün sayın Cumhurbaşkanı da kara sınırlarımızı ve hava sahamızın kapatılacağını söyledi. Bunların hemen yürürlüğe girmesi lazım. Petrol vanasının kapatılması lazım. Ekonomik, siyasi tüm ilişkilerin kesilmesi lazım. Habur sınır kapısının kapatılıp, Ovaköy mevkisinde bir sınır kapısı açılması lazım. Oradan da Kerkük'e kadar gidecek bir koridor açılması lazım. Irak merkezi hükümeti ile anlaşarak ihtilaflı bölgeler olan Kerkük ve Musul civarından Peşmerge'nin temizlenmesi lazım, askeri harekatla. Bu konuda Türkiye'nin özellik-le İran Sayın Cumhurbaşkanının ziyaretini önemsiyoruz. Bölgemiz huzur ve salah bulacaksa, barışa erişecekse bunun Amerika ile, İsrail ile, Batı ile olmayacağı çok açık ve net. Dolayısıyla bu bölge, Müslüman bölge ülkelerin işbirli-ği yapması ile olacak. Bu da nedir? İran ile, Irak merkezi hükümeti ile Suriye'nin toprak bütünlüğü garanti altına alınıp, demokratik bir sisteme geçilecekse buradaki 4 milyon muha-cir Suriye'ye dönecekse ve en önemlisi Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG boşaltılacaksa oradan temizlenecekse Eset ile bile görüşülebilir."

* * * * *

 
 

Malper/Anasayfa