Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Başkan Mesûd Barzani'den Kerkük açıklaması:

Bağışlayan ve merhamet sahibi Allah'ın adıyla.
Sevgili Kürdistan halkı,
Kürdistan, Irak ve dünya kamuoyu;

Tarih boyunca Kürdistan halkının hakları çiğnendi ve zulme maruz kaldılar. Kürdistan halkı tarih boyunca kendi kimliğini korumak adına katliam ve soykırımlara uğradı.

Kürdistan halkı, barışçıl adımlar atarak hiçbir zaman savaş istemedi ancak savaşlara maruz kaldık. Tüm çabalarımız barışçıl bir şekilde amacımıza ulaşmaktı. Öncelikli amacımız her zaman asayiş ve Kürdistan halkının haklarının savunması oldu.

Kerkük'te yaşananlar, Kürdistan'daki bazı siyasi tarafların ve şahısların verdiği kararlardan dolayı yaşandı. Sonuç olarak Peşmerge Güçleri geri çekilmek zorunda kaldı.

Peşmergelerin geri çekilmesiyle Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti arasındaki temas hattı, 17.10.2016 tarihinde Musul'u kurtarma operasyonundan önceki sınıra bağlıdır.

Kürdistan halkı emin olsun ki gereken yapılacaktır. Halkımızın kazanımları, huzur ve güvenliği yeniden sağlanacaktır.

Şu anda ise, siyasi birliktelik, Kürdistan halkının birliği ve beraberliğini korumak adına tüm siyasi tarafların birlik olmasından yana ısrarcıyız.

Basın yayın kuruluşlarından isteğim; Kürdistan ve Irak arasında yaşanan söz konusu hassas süreci yurtsever ve ulusalcılık anlayışı çerçevesinde ele almalarıdır.
Dayanıklı Kürdistan halkı, yürekten inançlı ve gönüllü kahraman peşmergelerimiz ile başı dik şehit yakınları şunu iyi bilsinler;  evlatlarımızın kanı Kürdistan'ın özgürlüğü uğruna aktı.

Kürdistan'ın bağımsızlığı için yükselen çığlıkları tüm dünya duydu. Şehitlerimizin kanı boşa akmadı ve akıtmayacağız da.

Kürdistan halkı, güçlü dirayeti ve kahraman evlatlarıyla er ya da geç meşru haklarına ve kutsallarına kavuşacaktır. Bugün ise birlik olmamız gereken bir gündeyiz.”

* * * * *

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Birinci Sekreter Yardımcısı Kosret Resul Ali'nin Kerkük olaylarıyla ilgili yayınladığı mesajı:

"Vefalı ve mücadeleci Kürdistan halkı, başı dik şehit Peşmergelerin aileleri!

Hepimiz biliyoruz ki halkımızın tarihsel mücadelesi özgür ve şerefli bir yaşam için devam etmiştir. Nesilden nesile bu güne kadar mesajını ulaştırmış ve bu uğurda da liderler ve on binlerce genç başı dik ve şerefli bir şekilde kendini feda etmiştir. Kürdistan halkı 3 yıla yakındır bütün özgürlük ve insanlık isteyen dünya ülkeleri için en vahşi terörist gruba karşı durdu ve bizi cahiliyet dönemine götürmek isteyen planlarını boşa çıkardı.

Şimdi öyle bir zamandayız ki Kürdistan Peşmergesinin adı ve şanı bütün özgürlük ve insanlık isteyen dünya ülkelerinde yankı buldu ve kulaktan kulağa yayıldı. Kürdistan halkı bu mücadelelerine karşı uluslararası toplum, dost ve dünyadaki müttefiklerinin bölgede gelecek nesillerimiz için daha iyi bir gelecek kurmamıza, bize dinlemelerine ve Kürdistan halkının iradesine saygı göstermeleri yerine maalesef Kürt halkını yalnız bıraktılar ve tekrardan şu gerçeği ispatladılar ki; Kürtlerin dağlardan başka dostu yoktur.

Halkımızı Haşdi Şabi ve Irak ordusunun saldırılarına karşı yalnız bırakmaları, Kerkük'te ve Kürdistani bölgelerde birkaç gün önce ortaya çıkan olaylar, Tuzhurmatu'da  ve diğer bölgelerde Kürtleri katletmeleri, mal ve evlerini talan edip yakmalarının yeni bir Enfal ve katliamdan başka tabiri yoktur.

Fakat yaralara daha fazla tuz batıran ve acı veren şey KYB (Kurdistan Yurseverler Birliĝi)'nin bazı yetkililerinin kendi çıkarları için KYB'nin tarihsel amacından sapması ve Kerkük ve Kürdistani bölgelerin işgali için Haşdi Şabi'ye yardım etmeleridir. Bu yaptıkları Kürt tarih sayfalarına kara leke olarak geçecektir. Kürdistan'ın kutsal toprağı Kerkük ve diğer bölgeleri korumak için elimizden geleni yaptık.

Fakat bazı kişilerin onursuz bir şekilde Peşmergelerin çekilmesini istemesiyle birlikte mevzilerdeki Peşmergelerin yerlerini terk etmesine ve düşmanın kazanmasına neden oldular. Bu kişilerin ihaneti Kürdistan halkının büyük bir kazanımının elinden gitmesine yol açtı.

Milletimizin kazanımlarını yitirmesi ve verilen zararın çok büyük olması, Kerkük, Tuzhurmatu ve tüm can, mal ve manevi kayıpların suçu KYB içerisindeki belirli kişilerin üzerindedir.

Ama bunun yolun sonu olmadığını söylemek istiyorum. Kürt halkının özgürlük iradesi için, şehit Peşmergelere vefa için, halkımızın tarihi vazifesini yerine getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle Kürdistan'daki tüm siyasi taraflara Bir araya gelip dayanışma içerisinde olmaları, yaşananlardan ibret almaları çağrısında bulunuyorum. Halkımızın birliğini koruyalım. Çünkü Kürtlüğümüzün ve çabamızın tek yolu budur."

* * * * *

Necmeddin Kerim, Kerkük'ün işgal edildiği geceyi Bloomberg Ajansı'na anlattı.

O gece, Haşdi Şabi milisleri tarafından kendisine yönelik saldırı gerçekleştirildiğini ifade eden Kerim, hala ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Kerkük'ü işgal girişimi sırasında hiç kimsenin ölmediği yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Necmedin Kerim, onlarca insanın öldüğünü kendi gözleriyle gördüğünü belirtti.

Terör örgütü IŞİD'e Karşı Uluslararası Koalisyon'un olaylara seyirci kalmasını da eleştiren Kerkük Valisi Necmedin Kerim, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Sekreteri ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin büyük oğlu Pavel Talabani hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Kerim şunları söyledi:

"İşgalden bir gün önce Pavel Talabani, Lahur Talabani ve Aras Cengi, İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Özel Temsilcisi ile yanıma gelip bana saldırdılar. Bana tutumundan vazgeçmemi aksi taktirde olacaklardan sorumlu olmayacaklarını söylediler."

ABD vatandaşı olmaktan utanıyorum.

Necmedin Kerim, Kasım Süleymani ile Celal Talabani'nin eşi Hero İbrahim Ahmed'in gelecek Pazar günü bir araya geleceklerini ve bir anlaşma imzalayacaklarını da söyledi.

Necmedin Kerim, Irak ve Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük'e doğru yönelmesi ardından bazı Peşmerge birliklerinin buna karşı direnmesine rağmen, KYB içinde Pavel Talabani'ye bağlı Peşmergelerin çekilmesi ile Irak ve Haşdi güçlerinin rahatlıkla Kerkük'e girdiklerini ifade etti.

Kerkük'ün işgal edilmesine seyirci kalan ABD'yi de eleştiren Necmedin Kerim, ABD vatandaşı olduğundan utanç duyduğunu söyledi. Kerim, "Herkes şunu bilsin ki bir gün tekrar Kerkük'e gideceğiz." dedi.

 

* * * * *

 

İşte ihanetin fotosu!

 
 

Malper/Anasayfa