Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Bir ırkın tarifi

Eĝer kürdlerle türkler kardeş ise o zaman kardeşlik hukuku uygulansın. Çünkü islamda herkes eşit haklara sahiptir.

Keşke Türkiye bu konuda bir örnek teşkil etseydi. Örneĝin kürdlere federal bir yapı, diĝer müslüman azınlıklara kültürel haklar verilseydi. Gayri müslimler zaten o haklara sahiptir. Kürdler zaten Türkiye'yi bölmek istemezler, biz hiçbir zaman Türkiye'yi bölelim demedik, "kürd sorunu bir yaradır ve dış güçler bu yarayı hep kaşır durur" dedik. Devlet insani olarak bu yarayı tedavi etmelidir dedik. Devlet kendi kendine bu sorunu çıkartmasaydı 90 yıldır kürdlerle savaş deĝil barışık olsaydı, Kurdistan daĝlarını bombalayıp yakıp yıkmasaydı, sadece dilimizi serbest edip resmileştirseydi, inanıyorumki Türkiye bugün üçüncü süper güç olmuştu. Kürdlerle kardeşa-ne bir yapıyla birlik olup, diĝer kürdlerle de muttefik olabilir-di. İran ve Irak'la birleşip Kerkük petrollerini İran'a kaptıraca-ĝına, kürdlere destek verip birlikte işletebilir pazarlayabilirdi. Böylece hem kürd hem türk faydalanır, hem de kardeşlik baĝı güçlenirdi. Bugün Güney Kurdistan'ın durumu için hepimizin içi Türkiye'ye karşı buruktur.

Biz Kuzey kürdleri olarak ayrılmak istemiyoruz dedik, ama diĝer parçalardaki kürdler ise baĝımsız olup Türkiye ile muttefik devletler olabilirlerdi, hatta bunun için çaba sarfederdik. Bizim anlayışımızda Ümmeti bölmek yok, birleştirmek var ama eşit şartlarda, adaletli bir sistemde.

Ortada ümmet diye bir devlet ve toplum yok, daĝınık devletlere bölünmüş müslüman halklar var. Kimi 22 devlete sahip, kimi federal bir statüya sahip deĝil!..

İslam bu deĝil, adalet bu deĝil!..

İslam'a göre ilahi dinlerin hedef ve maksatları: İnsanların din özgürlüğünü koruma, aklı koruma, can güvenliğini koruma, mal edinme özgürlüğünü koruma, nesilleri koruma, ırz ve onurunu koruma, genel barış ve emniyeti koruma, hakları koruma, genel hürriyeti koruma, adaleti koruma ve çevreyi koruma gibi insanlığın varlığını korumaya, sıkıntılarını gidermeye, mutluğunu sağlamaya yönelik hedef ve maksat-lardır. Bunlardan birisinin ihlali zulüm sayılır ve bu gün Kurdistan'ı bölüşen dört devlette de bu sıkıntılar var.

Bir ırkın tarifi yasalarla olmuyor. "Türkiye vatandaşı olan herkes türktür", "Irak vatandaşı olan herkes araptır" tarifi kadar garip birşey olamaz.

Bu tarife göre türk vatandaşı olmayan türkler tüklükten çıkmış oluyor. Bugün Avrupa'nın birçok devletinde Türkiye vatan-daşlıĝından çıkan türkler var, bunların ırkı ne oluyor acaba? Onlar nasıl türklüken çıkmıyorsa, zorla kendilerine türksün dedikleri kürdler de türk olmuyor kürd olarak kalıyor.

Artık o bayat numaralar tutmuyor, yok kürtlerin yarısı batıya göç etti. Karıştı, artık bölmek mümkün değil. Kız alıp verdik etle tırnak olduk lafları birşey ifade etmiyor. Devlet acilen bu yarayı tedavi etmesi, lazım yoksa elin emperyalisti günü gelir yarayı kaşır ve kendi yöntemiyle tedavi mi eder daha çok mu kanatır onu bilemiyorum.

Umarım bu kitapçıĝımla Türkiye idarecilerine ve  özellikle de kürd gençlerine bir faydam dokunur.

Gençlerimizin beni bir fatiha ile anmalarını ve bana dua etmelerini diliyorum.

Allah'a emanet olun.

*) Konya zindanı C4 koĝuşundan aldıĝım habere göre; yöne-tim sözde (dümenden) üst kademeye mektup yazmış  "benim örgütün iyi bir kadrosu olduĝumu, tahliye edildiĝimi ve uygun bir görevin verilmesini" tavsiye etmişmiş ve bu mektup sözde görüşe çıkarken koridorda düşürmüşler ve gardiyanlar da alıp mahkemeye ulaştırmışlar. (Ceza almam için iyi bir oyundu)

 
 

Malper/Anasayfa