Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Cılız da olsa AKP içinden bazıları itiraz ediyor!

AK Parti'li Galip Ensarioğlu: Referanduma karşı çıkmamız yanlış / Kerkük'ün Kürtler'de kalması daha iyi.

(Galip Ensarioĝlu'nun Habertürk'te çıkan yazısından bazı alıntılar yaptık. 19.09.2017)

“Bu noktaya gelinmesine Bağdat'ın mezhebi yönetim tarzı, Kürtleri ve Türkmenleri dışlayan tutumu neden oldu. Türkiye'nin Erbil'le yaptığı petrol anlaşması da Bağdat ile arasının açılmasını hızlandıran faktördü.”

"Bağdat'ın son dönemki iki başbakanının İran yanlısı Şii politikalar yürüttü, Sünni Kürt Erbil'i dışladı, petrol gelir-lerinin % 17'sini aktarmadı."

"IKBY Lideri Mesud Barzani'nin de bu dışlanmışlık karşısında Irak Anayasası'nın 140'ıncı maddesinin tanıdığı hakkı kullanıp referanduma gitti."

“Sorun bizim tepkimizde; ben bu tepkileri abartılı buluyorum... Diyelim ki Kerkük hassasiyetimiz var... Peki, Kerkük'teki Araplar bize Kürtlerden çok daha iyi dost mu? Kerkük'ün Arap bölgesinde kalması sorun olmuyor da Kürt bölgesinde kalması mı sorun oluyor?”

“Bu konuda ABD'ye rest çeken Barzani bizden mi korkacak? Aksine Kerkük'ün Kürt bölgesinde kalması bizim açımızdan çok daha iyidir. Arap bölgesinde kalırsa petrolün taşınmasın-da problem olur. Kürt bölgesinde kalırsa bugüne kadar yaptığımız gibi hem pazarlarız hem de çıkarırız. Barzani geçmişte bu konuda ABD'yi karşısına alma pahasına Türkiye ile petrol anlaşması imzaladı.”

Referanduma karşı çıkan açıklamaların gittikçe aşırı, katı milliyetçi söyleme dönüştüğünü, bunun zarar verici bir noktaya gittiğini düşünüyorum.

"İran'ın, Goran Hareketi'nin, PKK'nın ve Türkiye'de Demok-ratik Bölgeler Partisi'nin referanduma karşı çıkıyorsa o zaman Türkiye'nin lehine tersi bir durum var...”

“İran'ın Akdeniz'e ulaşma projesini, Şii blokunu oluşturma çabasını kesecek, onu durduracak tek yapı Sünni Kürdistan'ın bağımsızlığıdır.”

Referanduma karşı çıkışın “devlet politikasına dönüşmesi halinde bölgede (Doğu ve Güneydoğu) duygusal kopuşlar yaşanır.”


"Türkiye'den gelen olumsuz sözlere rağmen IKBY'den bir tek olumsuz cümle gelmediğini de görüyoruz."

* * * * *

 

Malper/Anasayfa