Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Demokrat parti ve kürd alimler!

Demokrat Partisi'nin (1950-60) ezanı arapçaya çevirmesi, kemlizmden ayrıldıĝı görüntüsünü vermesi birçok müslümanı yanılttıĝi gibi Ustad'ın da yanılmasına vesile olmuş ve ilk etapta desteklemiştir ama daha sonra Türkiye'deki saĝ ve solun siyasetinde farklılık olmadıĝını görünce "şeytandan ve siyasetten Allaha'a sıĝınırım" demiştir. O günkü kemalizm üzerine kurulu olan Türkiye Cumhuriyetinin siyasetinden Allah'a sığınması müslümanın siyaset ve idareyi bırakması demek deĝildir.

Genel olarak Türkiye müslümanlarını ve özelde tüm kürdleri siyasetten uzaklaştırmanın manası nedir?

Siyaset halkı idare etmekse, siyaset devletin iyi yolda yürümesini saĝlamak için sarfedilen bir çabaysa neden siyasetten uzak durup iyilikte yardımda, kötülükte engelde bir katkımız olmasın!. Yoksa "siz bırakın siyaseti idareyi onu biz yapalım, siz gidin camilerde, tekyelerde namazla zikirle uĝraşın" demek mi istiyorlar!.

Müslümanın böyle bir ruhsatı var mı?

Hani munkere karşı mücadele bizim görevimizdi? Hani içimizde hayra çaĝıran kötülükten nehyeden bir topluluk olmalıydı! Yer yüzünde özellikle bizim coĝrafyamızda olan bunca zülme karşı sessiz mi kalmalıydık? İsterseniz bu konuda ayet ve hadislere bakalım.

وَلْتَكُن مِّنكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

"Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır."

Demek yan gelip yatmak yok islamda! Hele de bir yerde zülüm varsa o zülme mutlaka karşı koymak gerek, eger imkanın yoksa o zaman zalimlerin olduĝu bölgeyi terketmek ve gittigi yerde o zalimlere karşı mücadele etmek gerekir. Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye hicreti buna delildir.

إنَّ الَّذِينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلآئِكَةُ ظَالِمِي أَنْفُسِهِمْ قَالُواْ فِيمَ كُنتُمْ قَالُواْ كُنَّا مُسْتَضْعَفِينَ فِي الأَرْضِ قَالْوَاْ أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللّهِ وَاسِعَةً فَتُهَاجِرُواْ فِيهَا فَأُوْلَئِكَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءتْ مَصِيرًا

Kendilerine zulmetmekte iken meleklerin canlarını aldığı kimseler var ya; melekler onlara şöyle derler: “Ne durumdaydınız? (Niçin hicret etmediniz?)” Onlar da, “Biz yeryüzünde zayıf ve güçsüz kimselerdik” derler. Melekler, “Allah'ın arzı geniş değil miydi, oradan hicret etseydiniz ya!” derler. İşte bunların gidecekleri yer cehennemdir. O ne kötü varış yeridir. (Nisa/97)

Zülüm göreceksin, münker göreceksin ve susacaksın! Olur mu böyle bir şey? Bakalım efendimiz bu konuda ne der?

إِنَّ النَّاسَ إِذَا رَأَوْا الظَّالِمَ فَلَمْ يَأْخُذُوا عَلَى يَدَيْهِ أَوْشَكَ أَنْ يَعُمَّهُمُ اللَّه بِعِقَابٍ مِنْهُ   

insanlar zalimi görüp elinden tutup engellemezse,  Allah hepsini kapsayan bir azapla cezalandıracağı beklenir.
(Ebu Davud)

مَنْ رَأَى مِنْكُم مُنْكراً فَلْيغيِّرْهُ بِيَدهِ ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطعْ فبِلِسَانِهِ ، فَإِنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَبقَلبهِ وَذَلَكَ أَضْعَفُ الإِيمانِ » رواه مسلم 

"Sizden biriniz bir münkeri kördüğü zaman, eliyle değiştirsin, gücü yetmezse diliyle, gücü yetmezse kalbiyle, bu imanın en zayıfıdır." (Müslim)

"Bana dokunmayan yılan bin yaşasın, ben işime bakarım gerisi beni ilgilendirmez" demekle insan sorumluluktan kurtulamaz! Zaten zalim beşeri sistemlerin isteĝi de budur!

Birçok tarikatın bu duruma düştüĝünü görüyoruz. İslamı tebliĝ adı altında beşeri taĝutî sistemlerin deĝirmenlerine su taşımaktan başka bir işe yaramıyorlar. Bundan dolayıdırki bütün zalim düzenler, bu tür tarikatların yaptıklarına suskun kalır, onlardan hoşlanır ve alttan alta desteklerler. İslami cemaat ve tarikatların bu davranışı, İslam dininin zulme, tuğyana ve haksızlığa karşı olan izzetli ve şerfli duruşunu saptırır ve haşa zalimin saffına koyar.  Bu hali gören mazlum insanlar, müslümanlardan ve islamdan nefret etmeye başlar. Bu yüzdendirki bugün onbinlerce kürd genci kurtuluşu sosyalizmde bularak islamdan uzaklaşmışlardır. Bunun vebali ise Zeydan gibi sapık sözde alimlerin, islami cemaatlerin, tarikatların, özelliklede kürd alimlerin boynunadır!

 

* * * * *

 
 

Malper/Anasayfa