Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Doğru zaman şimdi değilse ne zaman?

Neçirvan Barzani Russia Today'e konuştu: "Doğru zaman şimdi değilse ne zaman?" 18.09.2017

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, 25 Eylül'de düzenlenecek 'bağımsızlık referandumu' hakkında "Türkiye ile ilişkilerimize değer veriyoruz ve bu sürecin, Türkiye ile ilişkilerimizi zayıflatmasını istemiyoruz" diye konuştu.

Russia Today'e konuşan Başbakan Neçirvan Barzani, 'bağımsızlık referandumu'nun Kürdistan Bölgesi-Türkiye ilişkileri üzerinde nasıl bir etkisi olacağına ilişkin sorulan soruyu şöyle yorumladı:

"Aslında referandum konusunun uluslararası alanda abartıldığını düşünüyoruz. Olduğu gibi görülmeli, ne için yapıldığı ve neye hizmet ettiği şeklinde. Tekrar vurgulamak istiyorum ki referandumdan bir gün sonra, bağımsızlığımızı ilan edeceğimiz bir pozisyonda olacağımız anlamına gelmi-yor. Biz Türkiye'yle iyi ilişkilerimizden memnunuz, hem siyasi hem de sosyal ve ekonomik olarak. Ve kesinlikle bunu bozmak istemeyiz. Türkiye'yle ilişkilerimize değer veriyoruz ve bu sürecin, Türkiye ile ilişkilerimizi zayıflatmasını istemi-yoruz."

"Eğer Kürt oyları ‘Evet' olursa, bağımsızlığı hemen ilan etmeyeceğinizi söylediniz. Neden?"
sorusu üzerine Başbakan Barzani şöyle konuştu:


"Sorulması gereken soru neden böyle bir referandum kararı aldığımız olmalıydı. Aslında, bunun sebebi bizim yeni Irak'tan beklentilerimiz ve Kürdistan halkının yıllar boyunca katlandı-ğı mücadele, vahşet ve belalar; özellikle 2003'te Irak için yeni bir başlangıç olacağına ikna edildikleri sırada. Fakat maalesef 12-13 yıldır, Irak halkının çoğunluğu tarafından oylanan ana-yasa defalarca ihlal edildi.

Yeni Irak'tan beklentilerimiz karşılanmadı ve Kürdistan halkı büyük hayal kırıklığına uğradı, umudunu kaybetti. Mevcut koşullar altında ve Irak'taki siyasi iklimde, ıstırap devam ediyor. Bu nedenle, Irak'ın geleceğine karar vermeleri için halka gitmeye karar verdik.”

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la telefon görüşmesi sırasında Başkan Mesud Barzani'nin, referandumun ertelenmesine karşılık bazı ‘garantiler' ve ‘alternatifler' istediği hatırlatılan Başbakan Neçirvan Barzani'ye, "Bunlar ne olabilir? Bunlar olmadan mı devam edeceksiniz" sorusu yöneltildi.

Neçirvan Barzani, "Bugüne kadar uluslararası toplum ve ABD'ye sorduğumuz soru şu: "Referandum yapılamaz, ertelenebilir ya da zamanı doğru değil" deniyor. O halde, referandum bu kadar kötü bir şeyse alternatifi nedir? Zamanı doğru değilse doğru zamanı söyleyebilir misiniz? Henüz bu sorularımıza bir yanıt alabilmiş değiliz" diye konuştu.

* * * * *

 

Malper/Anasayfa