Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Erdoĝan "Çocukluk hayaliyle devlet yönetilemez" (17.09.2017)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM 72. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York şehrine hareketi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, IKBY'nin düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumunun şiddetle neticelenmesi halinde askeri müdahaleye hazır oldukları açıklamasına ilişkin soru üzerine, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı'nın 27 Eylül'den 22 Eylül'e çekildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

"Bunu 22'sine çekişimizin sebebi de baktık ki bu Kuzey Irak Yerel Yönetimi hala aynı anlayışta devam ediyor. Bizleri rahatsız eden bir süreç var. Bizim 350 kilometre orada sınırımız var. Orada bizim soydaşlarımız var, dindaşlarımız var. Bizler aynı medeniyetin mensuplarıyız. Yani onların Kürt olması, Türkmen, Arap, Türk olarak, bizi birbirimizden ayırmıyor ama bu anlayışı ne yazık ki Irak'ın bölünmesine yönelik bir adıma siz tevcih ederseniz, orada biz size 'Buyurun devam edin' demeyiz. Bunu kaç kere biz kendile-rine söyledik, ikili görüşmelerimizde söyledik. Burada bir de bizim farklı yaklaşımımız var. Dara girdiğin zaman, zora girdiğin zaman kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın ama Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın.

Çocukluk hikayesiymiş, böyle şey olur mu ya? Devlet yönetmek, çocukluk olur mu? Burada Irak merkezi yönetiminin takındığı tavır, bir federal yapının yöneticileri olarak kendilerinin tabii hakkıdır, biz ona müdahale etmeyiz ama gördüğümüz kadar aynı şeyleri düşünüyoruz.
Şu anda Amerika'da da İbadi ile bir görüşmemiz ayrıca olacak ama gördüğümüz kadarıyla aynı istikamete bakıyoruz. O isti-kamet nedir? Irak'ın bölünmez bütünlüğüdür.

" TÜRKİYE NİHAİ TAVRINI KOYACAK :
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konunun MGK'da etraflıca görüşüleceğinin altını çizerek, "Görüştükten sonra aynı güne Bakanlar Kurulu toplantısı da alındı. Bakanlar Kurulumuz da bizim tavsiye kararımızı Bakanlar Kurulu'nda görüşerek, bu işi karara bağlayacak ve böylece Türkiye nihai tavrını, kesin tavrını ortaya koymuş olacak. Aynı zamanda Sayın Trump ile yapacağımız görüşmede de benim gündem maddelerimden bir tanesi" dedi.

* * * * * 

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Kürdistan Bölgesi'nde 25 Eylül'de yapılacak olan 'bağımsızlık referandumu'na ilişkin, "Gerekli tedbirleri almaktan zerre çekinmeyeceğiz" diye konuştu.

Şanlıurfa'da konuşan Binali Yıldırım, şöyle konuştu:
"Gerek Suriye'de gerek Irak'ta birtakım hayaller peşinde olanlar, burada yapay devlet olmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler; ulusal güvenliğimizi tehdit edecek, içeride ve dışarıda her türlü girişim gerekli karşılığı anında görecektir. Bunu herkesin kafasına koyması lazım. Hiç kimse güney sınırlarımızda, Irak'ta, Suriye'de oldu bittilerle iş çevirmeye kalkmasın. Türkiye bu konuda kararlıdır, gerekli uyarılar yapılmıştır. Eğer bunun karşılığı görülmezse gerekli tedbirleri almaktan zerre kadar çekinmeyeceğiz."

* * * * *

 

Malper/Anasayfa