Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Irak Meclisi'nden flaş kararı

Irak Meclis Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Meclis, Kerkük ve tartışmalı diğer bölgelerde vatandaşların güvenliğini korumak için hükümetin askeri güç bulundurması gerektiği kararı aldı.” denildi.

Euronews'te yer alan habere göre, Meclisin ayrıca, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) denetimindeki tüm sınır kapılarının da kapatılmasına karar verdiği kaydedildi.

İbadi'den “IKBY'deki vatandaşların korunması” talimatı

Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de IKBY'deki bölgelerde yaşayan vatandaşların korunması talimatı verdi.

İbadi yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik güçlerine, IKBY'nin hakimiyeti altında bulunan bölgelerdeki vatandaşların tehdit ve cebirden korunması talimatı verdim.” ifadelerini kullandı.

* * * * *

 

Referandum

25 Eylül 2017 pazartesi günü Güney Kurdistan sandık basına gitti ve oylamada seçmenlere "Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürt yerleşimlerinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusuna seçmenlerin %92.73'ü bu soruya yanıt olarak 'Evet' oyunu verdi.

Türkmen cephesi dışındaki türkmenlerin tümü de bu oylamada EVET oyunu kullandı. Türkmen lider Muna Kahveci sandığa ulusal kıyafetleriyle gitti; Bağımsızlığa 'Evet' diyoruz  dedi.

 

 Türkmen Reform Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bazirgan ve Genel Başkan Yardımcısı Muna Kahveci, 'bağımsızlık referandumu' için oylarını Erbil'de kullandı.
 

* * * * *

 
 

Malper/Anasayfa