Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Kürdleri islam dışı dinlerle itham etmek!

Lozan'dan sonra Kürdler ne kadar hak talebinde bulunmuşlarsa deĝişik isimlerle anılmış, böylece hem içerden hem dışardan destek almalarına engel olunmuştur. Örneĝin Şeyh Said serhıldanında Türkiye'nin zamanın iktidarı; dışarıya "biz halifeliĝi kaldırdık kürdler halifeliĝi geri getirmek istiyorlar" dediler. İçerde de "kürdler memleketi bölüyor" diyerek müslüman türk ve kürdlerin destek vermesini engellemişlerdi.

Hatta Şeyh Said'e verdikleri sözde "eĝer sen, 'ben din için isyan ettim' dersen, kimsenin burnu kanamıyacak, sizler için de af çıkartacaĝız, iki sene sonra Hınıs'ta kuzu kebap yeriz" demişlerdi. İdam edildikleri gün Şeyh Said hakime "biz böyle söz vermemiştik" deyince, hakim "bir başka bahara" demişti. Şeyh Said de "biz eksik yaptık inşallah torunlarımız bunu tamamlar, bizi mahcup etmezler" demişti.

1970'lerden sonra çıkan sosyalist kürd örgüt ve kurumları için de "kominist, dinsiz, ermeni" gibi yakıştırmalarla müslüman kürdlerin örgütlere katılımını engellemeye çalıştılar.

Özellikle PKK (Partiya Karkerên Kurdistan) 15.08.1984'ten sonra Türkiye'ye karşı silahlı mücadeleye başlayınca, ençok ermeni ve zerdüşti sözcüĝü öne çıktı. Şimdilerde ise Güney'in 25.09.2017 tarihinde yaptıĝı referandum ile adımız yahudi-liĝe! terfi etti. Müslümanı, sosyalisti, kemalisti hep bir aĝızdan başta Sayın Mesud Barzanî ve ailesi, aşireti olmak üzere Güneyli kürdlere yahudi demeye başladılar. Kurdistan'a da Siyonistan demeyi ihmal etmediler.

İslam'dan önce elbetteki kürdler de deĝişik dinlere mensup idiler, yahudisi, hırıstiyanı, zerdüştü vardı. Türkler de şamanist idiler.

Bugün kalkıp "PKK ermenidir, zerdüşttür, mehmetçik müslü-mandır, dolayısıyla ermenilerin müslümanı öldürmesine izin vermemeliyiz" diyorlar.

Mehmetçiĝin başındakilerin kemalist, PKK'nin başındakilerin de sosyalist olabilirler, ama ölen gençler ister asker, ister polis ister PKK militanları olsun tümü, Türkiye'de yaşayan müslü-man halkın çocuklarıdır. Dolayısıyla devletin yanlış politikası yüzünden ne daĝa çıkan, nede onlarla savaşmak zorunda olan gençler (polis, asker) ölmesin. Devlet isterse bu soruna bir çözüm bulabilir ama kanaatimce devlet bilerek ya da bilmiye-rek kürd halkını PKK'nin kucaĝına attı. Bunu yeri geldiĝinde yazdık, Tv. prpgramlarında anlattık ve devlet yetkililerine de aktardık ama devlet inadına bu politikaya devam etti.

Konuyla ilgili 06.12.2012 tarihinde bir makale yazmıştım, isterseniz bir göz atalım.

 
 

Malper/Anasayfa