Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Kerkükü Haşdi Şabiye (Irak-İran) terkeden Türkiye.

Kerkük kürdlerin elindeyken sürekli kürdleri tehdit eden, türkmenlerin ezildiĝini, haklarının gasbedildiĝini söyliyen türk yetkililer ile Kerkük'e 82. Plaka ve beş bin ülkücü hazırlayan MHP her nedense 17 Ekim 2017 günü birden susu verdiler.

Güneyinde bir terör (Kürdistan kasdedilerek) devleti istemi-yoruz diyen Türkiye, güneyinde bir Pers Şia imparatorluĝuna destek vermiştir. Türkmen ve Kerkük bir daha dile getirilme-di. Sunni türkmenlerin evleri basıldı, yaĝmalandı, kadınlarına tecavüz edildi, çoĝu Kerkük'ü bırakıp Erbile (Hewlêr) göçet-mek zorunda kaldı, ama Türkiye bunları ne duydu ne de konuştu.

Önemli olan Kekük'ün kürdün eline geçmemesiydi!

Bununla da yetinmeyip Güney Kurdistan'ın %40'ını elinde tutan Barzani yönetimini boĝmak için planlar yapmaya başla-dılar.

İşte Türk basınında çıkan günün gelişmeleri:

 

Ovaköy yolu açılıyor

Irak ordusu, Türkiye’nin Habur Sınır Kapısı’nı bypass etmek için inşa edeceği Ovaköy’ün güzergahını temizliyor.

 

Ovaköy yolu açılıyor!

Kiymet Sezer 19 Ekim 2017, 04:00 Yeni Şafak

Irak ordusu, Türkiye'nin Habur Sınır Kapısı'nı bypass etmek için inşa edeceği Ovaköy'ün güzergahını temizliyor.

İşgal altındaki Kerkük'ü tam anlamıyla kontrol altına aldıktan sonra Hanekin ve Diyala üzerinden Sincar'a geçen Irak ordusu, Türkiye'nin Habur'a alternatif olarak inşa edeceği Ovaköy güzergahını temizliyor. Haşdi Şabi milislerinin desteğiyle Musul batısındaki bölgede ilerleyen Bağdat yönetimine bağlı güçler, Kerkük'ten Türkiye'ye giden petrol boru hattını takip ederek kuzeye doğru ilerliyor. Kerkük ve Musul'dan Türkiye-Irak sınırına kadar olan alanı Peşmerge' den temizleyip güvenli hale getirecek Irak ordusu, burada hayata geçecek yeni kapı için de yol açıyor.

BARZANİ ORAYA HAPSOLACAK

Irak ordusu, kukla devlet girişiminin mimarı Mesud Barzani'ye karşı yürüttüğü operasyonla Peşmerge'yi tartışmalı bölgelerden çıkardı. Kuzeye yönelik operasyon tamamlandı-ğında Barzani'nin elinde sadece Habur'un öte yanındaki küçük bir bölge kalacak. Burada da gerek ticaret yolu gerekse petrol boru hattı için güvenli bir koridor açılması yahut Barzani'nin buradan da itilmesi gündemde. Bölgede 36 saattir atılan tüm bu adımlar Türkiye, Irak ve İran'ın ortak stratejisi doğrultu-sunda gerçekleştiriliyor.

BORU HATTININ GÜZERGAHI

Son birkaç gündür cereyan eden başdöndürücü gelişmeleri değerlendiren Strateji Uzmanı Dr. Abdullah Manaz, “Irak ordusu Sincar'dan Tel Afer üzerinden Silopi'ye, Ovaköy'e kadar çıkacak. Kerkük-Yumurtalık petrol boru güzergahını güvence altına alacaklar.

Boru hattının Türkiye topraklarından çıktığı bölge olan Silopi'de de bir süredir askerlerimiz tatbikat yapıyor. Şuanda yürütülen operasyon, Barzani'nin 1970 sınırlarına itilmesi, ancak kısa vadede petrol boru hattı güzergahının güvenliğe alınmasıdır” dedi. Irak'ta atılan tüm adımların Ankara-Bağdat-Tahran işbirliğinde gerçekleştiğini dile getiren Manaz şunları söyledi:

ZORLANSALAR TSK GİRERDİ

“Bugün Irak ordusunun Haşdi Şabi ile bölgede attığı adımlar, Türkiye'ye rağmen atılan adımlar değil. Aksine, Türkiye ile anlaşılması neticesinde bu hamleler geldi. Eğer yerel güçler orada zorlansaydı, PKK saldırıları başgösterseydi buradan Türk Silahlı Kuvvetleri girecekti. Bundan bir ay önce Enerji Bakanımız kendisi açıkladı. ‘Bütün Irak petrolünü biz sata-cağız' (*) dedi. Bu açıklama, bugün atılan adımların sonuçla-rını ve nihai istikameti gösteriyor. Sincar'dan Silopi'ye, Ovaköy'e çıkacaklar. Petrol boru hattını, dolayısıyla da yeni ticaret yolunu güvence altına alacaklar.”

ANKARA BU İŞİN ÖNCÜSÜ

“Kerkük petrolleri için tek sağlıklı güzergah Kerkük-Yumur-talık hattıdır. Bu hattın güvenliği sağlanınca Türkiye, ‘yeni sınır kapısını, Ovaköy'ü açıyorum' diyecek. Türkiye ile yapılan anlaşma bunu öngörüyor. Burada baktığımızda öncü ülkenin Türkiye olduğunu görüyoruz. Türkiye izin vermesey-di bu gelişmeler bu şekilde yaşanmazdı. Türkiye'nin attığı adımlar ve ettiği öncülük bölgeyi bu hale getirdi. Hem Suriye hem Irak'ta oyunlar bozuldu ve yeni dengeler kuruluyor. Bu dengelerde de ana hedef toprak bütünlüğü.”

(*) Maalesef Kerkük Irak'ın eline geçince Kerkük petrolu İran'a verildi. Türkiye de bu konuda kandırıldı. Irak'ın tüm petrolünü satma hayalde kaldı.

* * * * *

Sadece yeni şafak deĝil aşaĝı yukarı türk medyasının tümünün bu günlerde yazıları böyle.

Görüldüĝü gibi Türkiye. Irak ve İran'ın antlaşması söz konusu. İran ve Irak saldıracak, eĝer iki devletin gücü malum yerleri almaya yetmezse, Türkiye de sözde PKK'yı bahane ederek kuzeyden Kurdistan'a saldıracaktı. Günlerdir Habur sınır kapısında tatbikat yapan türk askeri zaten bunun için bekliyordu.

Ama Türkiye yanıldı.

Kerkük İran'ın eline geçer geçmez İngiltere ile antlaşma yaptılar ve Kekrük petrolünü İran üzeri satmayı kararlaştır-dılar. İran kendi muttefiki YNK'ye sadık durdu ama Türkiye kendi muttefiki Barzani'ye sadık kalmadı. Barzani'yi İran ve Irak'a sattı.

Kanaatimce Türkiye burada oyuna geldi. 20 yılı aşkındır Türkiye'nin bir eyaleti gibi olan, her şeyini Türkiye'den alan, petrolü yarı fiyatına Türkiye'ye satıp Türkiye'nin büyük bir maddi kazanç elde etmesini saĝlayan, zaman zaman birçok kürdün eleştirisine maruz kalan Barzani yönetimini maĝdur durumda bıraktı, hatta karşıt güçlere destek verdi.

Kerkük ve Sincar'ın düşmesine o kadar sevindilerki sanki Kerkük İran'ın deĝil Türkiye'nin eline geçmiş.

Musul'dan da bahsediyorlardı. Daha sonra Musul da Kürdlere verilecek diye. Ama şimdi ne Kerkük ve ne de Musul'dan kimse bahsetmiyor!.

Yarın oralar tekrar kürdlerin eline geçerse, Türk Devlet yetkileri tekrardan Kerküke 82, Musul'a 83. plakayı asacaklar!..

Tekrardan türkmenler gündeme gelecekler, tekrardan Kekrük'ün türkmen şehri olduĝunu haykıracaklar!

Bunu tekrar göreceĝiz inşallah!

* * * * *

Yeri gelmişken Kürd sorunu konusunda çok emeĝi geçen deĝerli insan İsmail Beşikçi'nin konuyla ilgili 27.10.2017 tarihinde ele aldıĝı makalesine de yer vermek istedik.
Doĝruları anlatma pahasına yıllarca hapis yatan bu deĝerli insanı hiç olmazsa bu deĝersiz kıtabımı okuyan gençlerimiz yad edeceklerdir.

Düşmanlarını Sevindiren Bir Halk-İsmail Beşikçi

Bu başlığın çok daha doğru adı şöyle olmalı: "Düşmanlarını sevindiren, kendi özünü, mağdur eden, kendi halkına sınırsız acılar yaşatan, çok az olan dostlarını hüzünlere boğan bir Halk"

Bu, Kürd halkını tanımlayan bir ifade…  Şüphesiz Kürd halkının tamamını kapsamıyor. Ama Talabani ailesinden bir kesimin ortaya koyduğu düşmanla işbirliği ilişkisi, Kürd halkının, Kürdistan'ın tamamını kapsayan olumsuz sonuçlar ortaya koyuyor.

Tarihte, Kürdler için ‘Yiğit bir halk', ‘Kahraman bir halk' ‘Gözünü budaktan esirgemeyen bir halk'  gibi ifadeler, kavramlar kullanılır. Kürdlerin davranışları bu tür niteleme-lerle dile getirilir. Kürdler, başka bir halkın, örneğin, kendile-rini esir eden bir halkın hizmetinde çalışıyorlarsa, savaşıyor-larsa, kendilerini  ezen bir halkın kılıcını kuşanmışlarsa bu nitelemeler doğrudur. Ama, kendileri için savaş yürütmeyi akıl etmişlerse, düşmanla işbirliği içine girmek, cepheden kaçmak, düşmanı sevindirmek daha belirleyici bir tutum olmaktadır.

 
 

Malper/Anasayfa