Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Kürdlerin kafasını karıştırmak için söyledikleri sözlerden biri de "Kürt halkı birlik olamaz, çünkü kürdler ancak birbirini boĝazlar."

Bu sözlerle kürdler ümitsizleşecek, istikbalini düşünmiyecek, en iyisi varsın başkaları bizi idare etsin deyip olduĝu hal üzere kalmasını istiyorlar.

Osmanlı, kürd aşiretlerini birbirine düşman yapıyordu. Araya

kan davası girer yıllarca bu kin ve düşmanlık devam ediyordu.
Yaşlılar derlerdiki: "Bazen aşiretlerden biri faili mechulle öldürülüyor, karşıt aşiretten birileri yakalanıyor, iki aşiret birbirine girip kan dökülünce zanlılar serbest bırakılıyordu!"

Demekki kürdlerin birlik olmasını engelleyen oyun böyle gidiyormuş, zavallı kürd bu kadar hileyi bilmezdi, Osmanlı oyunlarını idrak edemezdi. Osmanlı'da oyun çok derlerdi.

Yıl 1990-94 aynı oyun PKK-Hizbullah arasında oynandı ve yüzlerce deĝerli kürd her iki taraftan yok oldu.

Osmanlı döneminde de kürd aĝaların birbirine baĝlı olmasını engellemek için çeşitli oyunlar oynanıyordu. Şeyh Said döneminde de aynı oldu. Şeyh Said Kurdistanı kurarsa siz şunun bunun emrine girersiniz deyip aşiretlerin harekete dahil olmasını önlediler.

Bu ve benzeri söz ve oyunlarla kürdleri umutsuzlaştırdılar. Oysa Allah ümitsizliĝi yasaklamıştır. Kurani Kerim'in Nur Suresi 55'te "Allah sizden, inanıp iyi işler yapanlara va'detmiştir: Onlardan öncekileri nasıl hükümran kıldıysa, onları da yer yüzünde hükümran kılacak ve kendileri için seçip beğendiği dinlerini kendilerine sağlamlaştıracak ve korkularının ardından kendilerini (tam) bir güvene erdirecektir" buyurmaktadır.

25.09.2017 Güneyde yapılan başarılı referandumda görüldüki Kürd ayaĝa kalktımı başarılı olur. Yeterki aramıza fitne fesat koyanlar bizden uzak dursunlar!

Şimdi kürd gençlerinin kafalarını ne ile çaldıklarını kısa soru ve cevaplarla biraz açalım:

 
 

Malper/Anasayfa