Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Kurdistan Din Alimleri Birliği

Kurdistan Din Alimleri Birliği bağımsızlık referandumu konusunda bir açıklama yaptı. 19.09.2017


"Bağımsızlık yolunda referandumun hükmü" başlığıyla yayınlanan fetvada, Kürdistan Halkı'nın bağımsızlığının İslam'ın şer-i hukukuyla örtüşmediğini dile getirenlerin büyük bir gaflet içerisinde bulunduklarına vurgu yaptı.

"Kürt bağımsızlığı ve devleti için yapılacak halk oylaması, İslam'ın şer-i hukukuyla ters düşmemektedir, tam tersi bu hak arayışı şer-i hukukun gereğidir. Kürt bağımsızlığı için yapılacak halk oylaması Kürt halkının İslam Ümmeti'nden ayrılığı anlamına gelmez, getirilemez. İslam alemi içerisinde tarihi süreç içerisinde diğer ülkelerden ayrılıp bağımsızlığını ilan eden diğer Müslüman ülkelerin bağımsızlıklarını ilan etmelerinin ardından İslam Ümmetinden ayrılmadıkları gibi Kürtler de bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra ümmetten ayrılmayacaklar."
Bağımsızlık amacıyla gerçekleştirilecek olan referandumun İslam'ın şer-i hukukunun bir gereği olduğunun belirtildiği fetvada, "Kürdistan halkının her ferdinin esaretten kurtuluş ve bağımsızlık için referandumda "evet" demesi gerekir. Bu, onun en doğal hakkıdır." denildi.

* * * * *

 
 

Malper/Anasayfa