Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Önsüz

Bismillahirrahmanirrahim
Allah'a hamd Resulüne salat ve selam olsun!

 "İslam'da ırk sorunu ve Kürdler" adındaki bu kitabıma başlarken istedimki Kürd ve Kurdistan hakında kısaca bir malumat vereyim.

Daha sonra egemen güçler tarafından beşe bölünen parçalardan özellikle kuzey parçası (Türkiye'nin elinde olan bölge) üzerinde oynanan oyunlara dikkat çekeceĝim.

İslami ilimlerin okunduĝu, alimlerin yetiştiĝi bir bölge olan Kurdistan coĝrafyası, son çeyrek asırdır laiklerin, marxistlerin, kemalistlerin egemenliĝine geçti. Bunun sebebi nedir sizce?

Asırlardır Kürd Halkı; üzerinde yaşadıĝı coĝrafyada kendi kendini idare etmek, dilini kullanmak, geliştirmek, örf adetini yaşamak ister ama, her seferinde başka bir isimle kürdler katliama tabi tutuluyor, öldürülüyor, sürülüyor evleri başlarına yıkılıyor imha ediliyor.

Bunda kürdlerin takip ettiĝi siyasi ve şiddetsel yollarda bir yanlışlık bir eksiklik yok mu? Elbette vardır. Lakin eĝer devlet bu yolları insancıl metodlarla kapatsaydı, yani devletin diliyle yabancıların müdahalesine sebep olan yolları kapatsaydı,bunların hiçbiri olmazdı.

Bunları yeri gelince tek tek izah edeceĝiz inşallah!

 M.Nureddin Yekta

* * * * *

 
 

Malper/Anasayfa