Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Referandum

Yıl 2017 ve Güney Kurdistan 25.09.2017 tarihinde referandum yapacaĝını ilan etti. Aslında bu referandum 2005 yılında hazırlanan Irak anayasasının 140 maddesinde vardır. Bu maddeye göre ihtilaflı bölgelerde referandum yapılacaktı ve orada meskun halk Kurdistan mı Irak mı tercihini yapa-caktı. Lakin Irak bu maddeyi uygulamak istemedi, on yıl  sürüncemede bıraktı. Kürdler bunu yapmaya hazırlanırken, Irak ve Kurdistan DAEŞ'ın (Irak Şam İslam Devleti terör örgütü) saldırısına maruz kaldı. Başta Musul, Kerkuk, Maxmûr ve Şengal olmak üzere ihtilaflı bölgelerin çoĝu DAEŞ'in eline geçti. Irak askerleri hiçbir yerde mukavemet göstermeden hatta silahlarını da DAEŞ'e bırakarak o bölgeler-den çekildi.

Daha sonra Kürdistan peşmergeleri Şengal, Kerkuk, Maxmur ve diĝer ihtilaflı bölgeleri DAEŞ'ten geri aldı.

Kürdler Güney'de referandum kararı alırken Irak, İran ve Türkiye bütün şiddetiyle karşı çıktılar. Karşı çıkmakla kalmadılar tehdit ediyorlar, yakarız yıkarız, o bölgeler bizimdir, Kerkük Musul bizimdir diyen Türkiyeliler Kerkük'e 82 Musul'a 83 nolu plakaları bile çıkarttılar!

Dünya deĝişti, kürdler deĝişti, Türkiye'de  hükumet ve idareciler deĝişti ama zihniyet hiç deĝişmedi. Cumhuriyeti kuranların zihniyeti iktidardan iktidara el deĝiştirdi.

Binbir tehditle, menfi propagandalarla kürdlerin üzerine gittiler. Oysa Kerkük ve Musul DAEŞ'in elindeyken kimsenin gıkı çıkmıyordu. Apar-topar Musul konsolusluk görevlilerini kaçırıp Türkiye'ye getirdiler. Kerkük ve Musul'dan hiç bahsetmediler. Şimdi Kerkük esas sahipleri kürdlerin eline geçti bakalım Türkiye idarecileri ve basını bu konuda ne diyorlar?

* * * * *

 

Malper/Anasayfa