Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Tarihten ders çıkartmayan tek millet

Kürdler hala akıllanmadı. Kendi başlarına bir kurumları yok, illaki türklerle beraber siyaset yapıyorlar, siyasi ve ideolojik düşünceler ön safta gelir, kürdlük ise sanki hobi gibi kalır.

Kemalist ve sosyalist kürdler kendi aralarında sol yanlı türk partilerine yakındırlar, onlara oy verirler.

İslami kürdler de; Türk siyaseti çok partili siyasete geçince genelde saĝ partilere kendini kaptırdı, daha sonraları Milli Nizam, Milli Görüş ve AKP'yi kendilerine yakın bulup oraya yanaştı. Oysa Kürd sorunu konusunda aralarında fark yoktu.

Maalesef kürd partisi olduĝunu iddia eden partilerin başında da türkler var, yani bizi türkler idare ediyor, bu sebeple önce devletin menfaati söz konusu, ya da kendi ideolojileri ön plandadır. Mücadele sadece siyasi bir düşünceye karşı yoĝunlaştı. Örneĝin! hendekler kazıldıĝı sırada Mesûd Barzanî Amed'e gelip HDP ile görüştü. "Hendeklerin kazılmamasını, şehir savaşı verilmemesini, sokaklarda kürd gençlerinin cenazelerini görmek istemediĝini" söyledi. HDP adına konuşan Eşbaşkan Figen Yüksekdaĝ cevaben "bizim içişlerimize karışmayın, bizim mücadelemiz AKP'ye karşıdır. AKP iktidarda olduĝu müddetçe mücadelemiz devam edecektir" demişti.

Mesudt Barzani "tarihinden ders almayan tek halk kürd milletidir" deyip salonu terketmişti.

Sonuç ne mi oldu?

Hendekler kazıldı, binlerce (8 bin) insan öldürüldü. yüzbinlercesinin evleri yıkıldı, evsiz barksız kaldı.

Kürdlerin bir suçu da kendi dillerine sahip çıkmamalarıdır.

Kürd siyaseti kürdçenin yok olmasına sebep oldu.

40 yıldır kürd sol siyaseti kürdçeyi kullanmadı. Eĝitim ve öĝretim, konuşmalar, toplantılar sadece türkçe ile yapıldı. Hatta daĝdakiler bile egitimlerini türkçe yaptılar. Hapishanelerde siyasiler türkçeyi kullanıyordu. Bir örnek olarak ben 1995/96 yıllarında hapisteyken günde 8 veya 10 saat ders yapılıyordu. Dersin konusu Apo'nun çözümleme-leriydi. (5 gün 10, 2 gün 8 saat toplam 66 saatten bir saatı kürdçe diline ve kürd tarih ve coĝrafyasına ayırmıyorlardı.

Böylece Kürdçe unutuldu. 40 sene önce Amed'te türkçe çay veya yemek isteseydin, garsonlar dönüp yüzüne bakmazdı, bugün Amed'te kürdçe konuşana rastlayamazsınız!...

Kürd Partisiyim diyen HDP'nin yöneticilerinin %90 evinde türkçe konuşuyor ve çoĝu kürdçe bilmiyor!

Kısacası; Türkiye'de herşey olabilirsin ama kürd olamazsın, kürd olarak hiçbir makama gelemezsin, en yüksek makamda bile olsan, kürdlere yönelik tek bir cümle kullanamazsınız, kürdler hakkındaki mevcut siyasetin dışına çıkamazsınız. Yokso ya o makamdan indirilirsiniz, hatta bazen de öldürü-lürsünüz. Eski Cumhur Başkanı Turgut Özal ve Eski Diyanet Reisi Mehmet Korkmaz birer örnektir.

Özal Federasyonu konuşabiliriz demiş, zehirlenerek öldürülmüştü. Korkmaz ise "kürd sorunu kardeşlik sıloganıyla deĝil kardeşlik hukukuyla çözülür demiş görevinden alınmıştı.

Çünkü kürdler kardeş olarak deĝil köle olarak kabul edildiĝi için onlara kardeşlik hukuku uygulanamaz!

 

Malper/Anasayfa