Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Îslam'da ırk sorunu ve Kürdler

Türk Medyası

Evet maalesef referandûma olumlu bakan tek bir tane türk yönetici veya gazeteci bulmak mümkün deĝil. Konuyla ilgili türk yetkili ve basınından örnekler vermeye devam ediyoruz!

Yeni Çaĝ gazetesi - Ergun Kaftancı - 19.09.2017

Yeni mikser Barzani; bölgeyi karıştırmaktan ve huzuru kaçırmaktan çekinmiyor. Aklını başına almazsa referandum adındaki çılgınlığın sonucunda bir Kürt devleti kurarak Irak'ın bütünlüğünü ortadan kaldıracak...

Lâf da dinlemiyor. "Vazgeç bu sevdadan, senin için iyi olmaz" diyenlere, Kürt Yahudisi inadıyla "Artık çok geç" diye karşılık veriyor...

Referandumdan Barzani'nin beklediği sonuç çıkarsa Irak, askeri müdahalede bulunacağını açıkladı ve ordusunu teyakkuza geçirdi. Sadece Irak değil Türkiye de, bir Kürt devleti kurulmasına izin vermeyecek...

Kesin kararlıyız...

Bu aşamada sorulması gereken şu, Barzani'yi küstahlık ve şımarıklık noktasına kim taşıdı...

Bu Kürt Yahudisine devlet başkanı muamelesini kim yaptı?

Herife kim kollarını açtı ve istikbâl etti...

Ankara'da bir temsilcilik açmasına kim izin verdi...

Ayağına kadar giderek PKK'ya karşı yaptırımlar uygulamasını kim istedi...

Peşmergeleri kim eğitti...

Kürt Yönetiminin meşruiyetini kim kabullendi...

Kim ne derse desin, Barzani'yi çözemedik, herifi tahlil edemedik, niyetini anlayamadık, yanlışlar yaptık...

Arka çıktık, PKK canavarlığını bitirmemize yardımcı olacağını sandık...

Oysa terör çetesinin üzerine gideceği yerde onlara yardımlar yaptı ve çetenin belirli bir bölgede egemenlik kurmasına ses çıkarmadı...

* * * * *

 Kıymet Sezer 19 Eylül 2017, 04:00 Yeni Şafak

Tanklar harekete geçti

IKBY lideri Mesut Barzani'nin “Kürtlere bağımsızlık” vaadiyle 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı referandum öncesi Türkiye'den sürpriz bir hamle geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısına 3 kilometre mesafedeki TIR parkı karşısında bulunan alanda askeri tatbikata başladı.

Zırhlı personel taşıyıcılar, tanklar ve obüslerin namluları Irak tarafına çevrildi.....

İnsansız hava araçları da devriye geziyor....

Habur sınır kapısına giden karayolunun bir şeridi trafiğe kapatıldı. Bu bölgeden geçişler kontrollü yapılıyor....

Erteleme değil iptalini istiyoruz

Askeri tedbirler de dahil her seçeneğin masada olduğu net bir şekilde vurgulandı. Bu adımın ardından Habur'dan ticarete yö-nelik kısıtlamalar, Barzani'nin Türkiye'deki şirketlerine yöne-lik denetimlerin arttırılması gibi hamlelerin gelebileceği belir-tiliyor. Türkiye, Kerkük'ü işgal planını da içeren referandum konusunda “erteleme” değil, “iptal” istiyor. Bu doğrultuda da sadece bugün için değil, gelecekte de caydırıcılık yaratacak keskinlikte önlemler masada.

* * * * *

 Haber Merkezi 19 Eylül 2017, 04:00 Yeni Şafak

Başbakan Binali Yıldırım

Şanlıurfa'da kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle biraraya gelen Başbakan Binali Yıldırım,

Türkiye'nin güneyinde kimse oldu bittilerle iş çevirmeye kalkmasın. Ceylanpınar sınır kapısı Şanlıurfa içinde yer alıyor. Burada neler oluyor, neler bitiyor, sınırın öbür tarafında siz yakından takip ediyorsunuz. Gerek Suriye'de gerek Irak'ta birtakım hayaller peşinde olanlar, burada yapay devlet kurmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler, ulusal güvenliğimizi tehdit edecek, içeride ve dışarıda her türlü girişim, gerekli karşılığı anında görecektir. Bunu herkesin kafasına koyması lazım. Hiç kimse güney sınırlarımızda, Irak'ta, Suriye'de oldu bittilerle iş çevirmeye kalkmasın. Türkiye, bu konuda kararlıdır, gerekli uyarılar yapılmıştır. Eğer bunun karşılığı görülmezse tabii ki gerekli tedbirleri almaktan zerre kadar çekinmeyeceğiz.

Kritik gelişme

Kıymet Sezer 24 Eylül 2017, 04:00 Yeni Şafak

Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi dün Ankara'ya geldi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin referandum kararı ardından askeri seçenek de dahil tüm kartlarını açan Türkiye'de askeri temaslar da sıklaştı. Akar, görüşmede, Irak'ın toprak bütünlü-ğünün korunması ve muhafazası, bölgede olası çatışmalara ilişkin alınacak önlemlerde Türkiye'nin Irak hükümetinin yanında olduğu mesajını verdi, TSK olarak istendiğinde gerekli desteğin sağlanacağı vurgulandı.

TSK'NIN ASKERİ VARLIĞI ARTABİLİR

Gerek referandum sonrası çıkacak olası çatışmalar gerekse Irak'ın kuzeyindeki terörist örgütle mücadele kapsamında Türkiye'nin Irak'ta çeşitli kamplarda bulunan askeri mevcudiyetini arttırmasının da gündemde olduğu bildirildi. 

KERKÜK HASSASİYETİ

Türkiye'nin başta Kerkük bölgesi olmak üzere olası bir sınır ötesi harekatının Irak nezdinde işgal sayılmayacağının iki ülke tarafından dünya kamuoyuna birlikte duyurulması konusu da görüşüldü. Gelişmeler karşısında Türkiye, Irak ve İran'ın üçlü diyalog mekanizmasının oluşturulması gerekliliği gözden geçirildi. Türkiye, referanduma ilişkin olarak atacağı adımları, bu sonuçlardan etkilenecek Irak ve İran başta olmak üzere komşu ülkeleriyle yakın işbirliği halinde atmayı istiyor. Bu doğrultuda İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muham-med Bakıri'yi Ankara'da ağırlayan Akar önümüzdeki günlerde iade-i ziyaret kapsamında İran'a gidecek. Akar'ın ziyaretinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4 Ekim'de yapacağı İran ziyareti öncesi gerçekleşmesi bekleniyor.

* * * * *

 

Kuzey Irak'ı İsrail'e sattı

Yılmaz Bilgen 24 Eylül 2017,  Yeni Şafak

Kuzey Irak'ta Barzani ve PKK eliyle inşa edilmeye çalışılan terör hattına bir adım kaldı. Irak ve Suriye'yi parçalayacak plan, ‘vadedilmiş topraklar' peşindeki İsrail'in nüfuz alanını Türkiye sınırına kadar genişletecek. Sözde ‘bağımsız Kürdis-tan'ın ilanıyla sonuçlanacak referandum yarın. Kampanyalarda Peşmerge güçleri İsrail bayraklarını ‘gururla' taşıyor, mitinglerde İsrail marşı bile çalınıyor. Manzarayı görenler “Barzani Kuzey Irak'ı İsrail'e sattı” diyor.

Barzani destekçilerinin İsrail bayraklarıyla poz vermesi Kuzey Irak'ta artık sıradan manzaralar haline geldi. Dün Peşmerge askerleri de aynı bayrakla boy gösterdi.

Kuzey Irak'ta referandum takviminin ilanıyla birlikte başta ABD ve Batılı ülkeler olmak üzere KDP tarafından düzen-lenen tüm mitinglerde sözde Kürdistan bayrakları İsrail bayraklarıyla birlikte boy gösterdi.

IKBY lideri Mesud Barzani'nin referandum sürecinde kullandığı afişlerde açık açık Türkiye, İran ve Suriye topraklarının bir kısmını da içeren sözde ‘büyük Kürdistan' haritası kullanıldı. Nerede bir ‘Kürdistan' haritası varsa onun yanında İsrail bayraklarının boy göstermesi, korsan referan-dumun asıl amacını da bir kez daha gözler önüne serdi. İsrail'e ‘vadedilmiş topraklar'ını kazandırma yolunda en büyük adım, yarınki referandumla birlikte atılacak. Türkiye sınırında Tel Aviv'in askeri üsler kurmasıyla sonuçlanacak süreç, siyonistlere Nil-Fırat arasında geniş bir nüfuz alanı açacak.

Kuzey Irak'ta referandum kampanyası, Türkiye'yi de bölünmüş gösteren haritalar eşliğinde yapılıyor.

* * * * *

 

Yasemin Asan Kıymet Sezer Tarık Bakıcı 24 Eylül 2017, Yeni Şafak

Mehmetçik'e, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi harekat yetkisi veren tezkere kabul edildi. Türkiye, Barzani'nin Irak'ı parçalama hamlesine karşı gerekirse askeri güç kullanabi-lecek. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli yaptıĝı konuşmada "ülkenin huzur ve güvenliği için cesaret ve özveriyle görev yapan güvenlik güçlerine “Kılıçlarınız keskin olsun” sözleriyle selam verdikten sonra söyle konuştu.

"Yaklaşık 40 yıldan beri süren ve son yıllarda ülkemizin karşı karşıya kaldığı güvenlik tehdidinin boyutu küresel ölçeğe taşınmıştır. Müttefikimiz yoğun silah, lojistik desteğiyle bu bölgelerden Arap ve Türkmen nüfusu çıkartarak bu emeline, yani Suriye'nin kuzeyinde etnik yapı üzerine kurulu terör örgütü tarafından koordine edilecek bir siyasi oluşumu gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.

Blöf yapmadığımızı tüm dünya biliyor. Her türlü karar masadadır, gerektiğinde kullanılacaktır. Bundan da hiç kimsenin en ufak kuşkusu olmasın. Şaka yapmıyoruz.

En büyük acıyı dost ve kardeşimiz Kürt halkı çekecektir. Yönetimin aldığı bu sorumsuz karar bölgeyi ateşe atacaktır. İsrail hariç dünyanın karşı çıktığı referandumun yapılması akıl tutulmasıdır. Bu referandum hiçbir zaman kabul edilmeyecek-tir. Türkiye, uluslararası anlaşmaların verdiği hak ve sorumlu-luklarının gereğini yapacaktır.

Genel Kurul'da görüşmelere 5 dakika ara verildikten sonra Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli üçlü zirvede bir araya geldi.

* * * * *

 

Yeni Şafak - 25 Eylül 2017

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın kuzeyinde yapılan bağımsızlık referandumunun tanınmayacağını bildirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, bağımsızlık referandumu konusunda ısrarını devam ettirerek bugün sandık başına gitti. Türkiye, İran ve Irak'ın tepkilerine rağmen, İsrail'in desteğini alarak referanduma giden Barzani yönetimi, bölgede yaşana-cak gerilimlere davetiye çıkardı.
Bağımsızlık referandumuyla ilgili Türkiye'den son bir uyarı daha geldi. Yazılı bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, Meclis'ten geçen sınır ötesi tezkeresini hatırlattı. Yetkilerin kullanılmasından çekinilmeyeceğinin belirtildiği açıklamada, referandumun yok hükmünde olduğu bir kez daha ifade edildi.

Başbakan Binali Yıldırım, bağımsızlık referandumuyla ilgili yaptığı açıklamada askeri seçeneğin de masada olduğunu söylemişti.


Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"IKBY'de (Irak Kürd Bölge Yönetimi) bugün düzenlenen referandum, sonuçları bakımından yok hükmündedir. Gerek uluslarası hukuk, gerek Irak anayasası bakımından her türlü hukuki temelden ve meşruiyetten yoksun olan bu girişimi tanımıyoruz.

Referandumu izleyen dönemde ortaya çıkacak ortamı istismar etmek isteyebilecek bazı radikal unsurların ve teröristlerin milli güvenliğimizi hedef alan eylemlere kalkışması halinde ve Irak genelinde milli güvenliğimize yönelik her türlü tehdit karşısında uluslararası hukuktan ve TBMM'nin verdiği yetkiden kaynaklanan tüm önlemleri alacağımızı bir kere daha vurguluyoruz."

* * * * *

 
 

Malper/Anasayfa