Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Ümmetin mazlumları Kürdler ve Kurdistan

KÜRDLERİN KÖKENLERİ:

Kürdler, Yukarı Mezopotamya’nın en eski ve yerli halklarından olup, Toros dağlarından Zagros dağlarına kadar uzanan coğrafyada yaşayan ve bu bölgeye sonradan yerleşen bir kavim olmayıp buranın asıl yerlileridir. Kürd kelimesinin Sümer dilinde "daĝlılar" anlamında Kürdi/Kürdi'den geldiĝi söylenmektedir. “Kürdi” Sümer dilinde “dağlılar” demektir. Sümercede "Kur" daĝ demektir. "ti" aidiyet anlamında. Bu ismin geçmişi M.Ö. 3000 lere kadar dayanıyor.

Milattan önceki tarihlerde Mezopotamya'da tarih sahnesine çıkmış birçok kavimlerin Kürd asıllı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmaktadır. Mesela isimleri tarihlerde anılan; Subaru, Kurti, Guti, Lulu, Kusi, Kassit, Mitanni, Med, Mannai, Urartu, Karduk, Cyrtii, Gord, Kord, Kardakes v.s. gibi kavimlerin çoğunun Kürd olması çok yüksek olasılıktır. Etimolojik olarak incelendiğinde bugünkü Kürdlerin atalarından bahsedildiği anlaşılmaktadır.

Benim şahsi kanaatıma göre insanların ilk konuştuĝu dil kürdçedir. Nuh (a.s.) insanlıĝın ikinci babası olarak biliniyor. Gemisi Cudî daĝına oturmuştur. (Hud/44) Ve insanlık Cudi'nin etrafına yayılarak yaşam kurmuşlardır.
O gün bu gündürki orada bir halk yaşıyor ve kürdçe konuşuyorlar. Zamanla biraz deĝişikliĝe uĝramış olsa da, kürdçenin esas insanlık dili olduĝu kanaatı hasıl olmaktadır.

Birçok tarihçilere göre insanlıĝın yayıldıĝı yer Mezopotamyadır. Bu görüş Kuranla da örtüşüyor. Yani hayat Cudi'den başlamışsa ve hala orada da devam ediyor ve orda yaşayanlar da kürd ise demek Nuh (a.s.) da kürdçe konuşuyordu.

Son yıllarda bazıları Cudi yüksek yer anlamına gelir sözleri, kürdlerin tarihini inkar etmeye yöneliktir.

M.N.Yekta
 

Malper/Anasayfa