Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Fıkra - Mizah

Başbakanlar yalan söyler mi

Başbakan 5 Kasım’da ABD Başkanı Bush ile yaptıĝı görüşme ile Amerika’yı fethettikten sonra, fethedilecek yerlerin bir parçası olan İtalya seferine de çıkmıştı.
İtalya Başkenti Roma'daki Saint Regis Grand Oteli'nde yapılan görüşmede İtalya Meclis Başkanı Fausto Bertinotti de bulunuyordu. Bertinotti görüşme sırasında, İtalya Meclisi'nde 2006 Aralık ayında kabul edilen bir önergede, "Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saygı esası çerçevesinde Kürdlerin azınlık olarak da tanınmasının" istendiğine değindi. 
Buna karşılık Başbakan ise Türkiye'de azınlık kavramına farklı bir anlam yüklendiğine vurgu yaparak, “Kürd kökenli vatandaşların diğer vatandaşlarla her açıdan eşit konumda oldukları” iddiasında bulundu.
 
Eh koca bir başbakan hiç yalan söyler mi? Haşa deriz! tobe tobe ya! İnsanın aĝzı eĝilir böyle dürüst bir başbakan yalancı derse!
 
Hani sıradan bir vatandaş ya da bir yazar yalan söyleyebilir ama koca bir başbakan 70 milyon Türkiyeli insanın duyabileceĝi bir şekilde kalkıp bunca milletin gözlerinin içine baka baka yalan söylerse kıyamet kopar dimi?
 
Şimdi kürdlerin diĝer vatandaşlarla eşit oldukları konuma bir göz atalım mı?
 
Kürdler de insan diĝer vatandaşlar da
Kürdler de gözleriyle görüyorlar diĝer vatandaşlar da
Kürdler de elleriyle yemek yiyorlar diĝer vatandaşlar da
Kürdler de ayaklarıyla yürüyor diĝer vatandaşlar da
Kürdler de beyinleriyle düşünüyorlar diĝer vatandaşlar da
Kürdler de konuşabiliyor diĝer vatandaşlar da
 
Ve daha yüzlerce, hatta binlerce ortak özelliklerden bahsedebiliriz.
Peki fark neki?
Ne olacak bir-iki şey… Dil ve kimlik!
Yani kürdler dillerini kullanamıyorlar, kendi kimlikleriyle devletin hiçbir kademesinde görev alamazlar! Yani ufak bir-iki şey!
Peki bunca ortak özellik varken bir-iki farklı şeylerden dolayı başbakan yanlış konuşmuşsa buna yalan söyledi diyebilir miyiz? :-)
 
Eh memleketi idare eden bir başbakan böyle utanmadan yalan söylerse, siz sokaktaki vatandaştan ne beklersiniz?
 
Mizahımızı bir fıkrayla bitirmek istiyorum.
Reco adında adamın biri çok yalan söylermiş öyleki namı 7 düvele yayılmış. Birgün bir mecliste „acaba benim gibi yalan söyliyecek bir yiĝit varmıdır dünyada“ diye sormuş.
Meclisten biri „evet falan memlekette falan köyde Teyo adında biri var demiş!
Reco yola koyulmuş ve o köye varmış. Derken Teyo’nun kapısında oturan gence kim olduĝunu sormuş.
Delikanlı „ben Teyo’nun  oĝluyum“ demiş.
Reco buna sevinmiş „işte aradıĝımı nihayet buldum“ demiş içinden. Sonra delikanlıya dönerek „evladım ben çok uzaklardan babanı görmek için geldim. ona geldiĝimi haber verirmisin“ demiş.
Delikanlı içini çekerek „amcacıĝım kusura bakma babam evde yok. Bu gece semada (gökte) melekler arasında kavga çıkmıştı. Semanın delinmesi sonucunda yüzbinlerce melek yere dökülmüştü. Babam melekleri torbalara doldurdu, iĝne ve iplik te aldı, melekleri de sırtlayıp semaya gitti. melekleri semanın üzerine atacak, sonra semaları dikecek ve gelecek. İşi biraz uzayabilir, bana kalırsa sen hiç bekleme geri git!..demiş“
Reco içinden „vay bubaaaaaaa! oĝlu bu kadar yalan söylüyorsa şimdi kendisi nasıl acaba?“ deyip geri dönmüş!
 
Biraz da eylenelim dedim
Herşey gönlünüzce olsun

M.Nueddin Yekta

Fıkra ve mizah sayfasına dönebilirsiniz!