Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Fıkra - Mizah

Turşuyu kim satacak?
 

Son günlerde Türk devlet ve askeri yetkililer peşpeşe ABD’yi ziyaret ediyorlar. Bir taraftan kim daha çok amerikancı yarışı yapılırken, diĝer taraftan Amerika ençok kimi beĝendi, kimini daha çok sever tartışması sürüyor. Bu sayın yetkililerden kimisi ABD’nin Türkiye hakkında görüşlerini Buş’un gözlerinden okuyor, kimisi ocak başındaki oturuşundan, kimisi de merasim mangasının duruşundan!.. Anlaşılan Türk Genel Kurmay Başkanı bu okuma işini daha iyi kavramış olacakki Erdoĝan tam da “turşuuuu” diyecekti, Büyükanıt ordan narayı attı.
Malumunuz Türkiye’de hatta Osmanlı’da bile her zaman asker ve sivil idare sürtüşmesi olmuştur. Ama genelde askerin dediĝi oldu, oluyor. Şimdiye kadar asker, idareyi Ankara’da uyarırdı, ama bu zat ABD’den nara attı, orada birkaç türkü görünce yoksa orayı da mı Türkiye’nin bir şehri sandı ne? Kerkük’ü Türkiye şehri sandıkları gibi!

Türkiye’de ne zaman işler biraz rayına oturur, idare biraz daha mantıklı düşünürse, askeriye hemen bir şeyi bahane edip müdahale eder ve siyasetin önünü tıkar. Dünyanın hiçbir yerinde askeriyenin siyasete ve idareye bu kadar mudahil olduĝu görülmemiştir, ancak burası Türkiye va gariplikler dünyası!..
 
Şimdi sürtüşme sebebi nedir?
Hükumet “ben Kuzey Irak yönetimi ile görüşmede fayda mulahaza ediyorum ve görüşmek istiyorum” diyor. Asker kesinlikle olmaz diyor?
Sebep?
Daha 2-3 yıl öncesine kadar Barzani ve Talabani ile kendi subayları görüşüyormuşta, şimdi bir Devlet Başkanı sıfatıyla Sayın Barzani’yi karşılamak istemiyorlarmış. Ne tuhaf deĝil mi? Aradan yıllar geçti, o zaman Barzani bir parti lideriydi ama şimdi bütün Kürdlerin kabul ettiĝi ve sadece Güney deĝil, bütün kürdlerin başkan bildiĝi biri!
Bir de Kuzey Irak yöneticileri PKK’yı terörist görmüyor ve Türk Devleti yerine PKK ile savaşmıyorlarmış!..
Ne diyelim Allah türk yetkililere akıl ve şuur ihsan eylesin!
Ne zaman Hükümet Türk Devleti ve milleti için güzel bir şey yapmaya kalkışır, ya da söylemek ister, askeriye hemen fırlar önünü keser. Sanki Hükumet Kürdlerin yararına Barzani ile görüşecek? Elbetteki hayır! Herşey Türk Devleti’nin menfaati içindir, bunu türklerden başka herkes biliyor.
 
Neyse geçeyim pazar fıkrama:
 
Nasreddin Hoca birgün pazara turşu satmaya çıkmış, ama turşuyu satamamış. Biri demişki „hocam senin ne sattıĝın belli deĝilki, insan bir baĝırır, turşu var turşuuuuuuuuu derki, millet alsın.“
 
İyi demiş hoca, kalkmış, yükünü yüklemiş eşeĝe, çıkmış çarşıya, ikide bir hazırlanıyor, yutkunuyor tam „turşuuuuuuuuuuuuuuuu“ diyecek, aksilik eşeĝi başlıyor anırmaya, hoca susuyor.
 
Birkaç kez böyle tesadüf edince hoca çok sinirleniyor ve eşeĝine:“

- „Bre hayvan sen dursana yav, turşuyu sen mi satacan ben mi?”
 
Herşey gönlünüzce olsun

18.02.2007
M.Nureddin Yekta

Fıkra ve mizah sayfasına dönebilirsiniz!