Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Güncel yazılar

Beterin beteri

Koca şehirde oturacak yer bulamıyoruz. İki-üç kafeterya var kumarın oyunun olmadıĝı, arasıra gidip bir çay veya kahve içiyoruz arkadaşlarla.

Geçen yine oturuyordum. Kapıdan bir bey girdi saĝa sola baktı, olduĝum tarafa doĝru yürüdü tam yanıma geldi bana iyice baktı:

- Selam, siz Nurettin hoca olmalısınız!

- Aleykumusselam buyrun dedim.

Oturdu, merhabalardan sonra "nerden tanışıyoruz" dedim.

- "Tanışmıyoruz, yani ben sizi tanıyorum da siz beni tanımıyorsunuz" dedi.

- Beni nerden tanıyorsunuz?

- Yazı ve video sohbetlerinizden.

- Peki nasıl buluyorsunuz düşüncelerimi?

- Güzel anlatıyorsunuz aslında ama ben samimi bulmuyorum

- Nasıl yani?

- Söylersem kızarsınız

- Yok kızmam söz, kendi fikrinizi söylüyorsunuz, ayrıca eleştiri olsa benim için faydalı olur.

- Hocam kızmayın ama ben kürd aydın, siyasetçi, yazar-çizer takımını samimi ve dürüst olmadıĝını, hatta herkesin bir noktada işbirlikçilik yaptıĝını düşünüyorum. Kürdler ne istediĝini bilmiyor, herkes bir telden çalıyor, her partinin hatta her şahsın bir farklı düşüncesi var, herkes kendini düşünüyor, Kurdistanı düşünen yok. Siz de bunlardan birisiniz?

- Lafınızı geri alın, şahsıma olsa kendimi savunurum ama genelleme yapmak çok yanlış ve ayıp ediyorsunuz, hem de halkıma hakaret sayıyorum.

- Hocam özür ben de kürdüm yanlış anlamayın

- Siz kürdmüsünüz nerelisiniz?

- Ne farkederki? Evet kürdüm Dersimliyim diyim, adım da Abdullah.

(sözlerine pek inanmadım ama bir şey de demedim)

- Ne işbirliĝimi gördünüz?

- Söz verdiniz kızmak yoktu, kızmazsanız anlatayım ama önce bir soru?

- Siz ne istiyorsunuz? Şahsi fikriniz? Size göre kürd ve Kurdistan sorunu nasıl çözülür?

- Yani benimki sadece bir fikir. Ben bir kurum lideri deĝilim, sıradan bir kürdüm. Bana göre Türkiye Eyaletler halinde idare edilse, örneĝin 9 eyalet halinde. Her eyalette hangi ırk çoĝunlukta ise dili resmi olsa. Örnek diyorum, Doĝu ve Güneydoĝu'da resmi dil Kürdçe ve türkçe, Doĝu Akdeniz'de Kürdçe, türkçe, arapça, Doĝu Karadeniz'de Lazca ve türkçe. İsimler üzerindeki bütün yasaklar kaldırılmalı. Kürdçe lazca, çeçence  de eĝitim dili olmalı.. (lafım bitmeden)

Bak işte siz doĝruyu diyemiyorsunuz, ya korkuyorsunuz, ya da devletle işbirliĝi içindesiniz. Bütün kürd partileri öyle. Yazarlar, aydınlar öyle. HDPsi, Huda-Parı, PSKsi, Hak-parı v.s. Çıkıp erkekçe burası Kurdistan'dır siz bizim topraklarımızı işgal etmişsiniz, sizi devlet olarak tanımıyoruz demiyorsunuz. Yani sizler Türkiye'yi devlet olarak çoktan kabul etmişsiniz oysa Türkiye bizim devletimiz deĝil, topraklarımızı işgal eden, hatta bölen, yakan, yıkan, namusumuza tecavüz eden, sürgün eden, asimile eden, zamanında kaç defa topluca katliamlar yapan kürdlerin en büyük düşman bir devlettir. Madem müslümansınız neden türk askerine karşı cihad ilan etmiyorsunuz, neden çocuklarınızı askere yolluyorsunuz?

Dedim:
- Ben Türk devleti işgalcı demiyorum, birinci dünya savaşında birlikte kurduk ama daha sonra devlet yöneticileri sözlerinde durmadı. Kürdlere zülmettiler. Biz bu yanlışları siyasi yollarla düzeltmeye, gidermeye çalışıyoruz. Sizin düşünceniz sanırım diyorsunuzki kürt-türk sokak savaşı yapsın, çok insan ölsün ve sonuç ta belli deĝil tabi..

(Bunları söylerken adam yüzüme bakıp gülüyordu,) ve dediki:

- İşte ihanetin, işbirliĝinin alametleri. Yahu siz toptan bir savaş olmadan türkler size devlet mi verir sanırsınız. Türklerle kürdler gögüs gögüse savaşmadan size bir hak vereceĝini mi düşünüyorsunuz.

- Peki sizce kürdler ne yapmalı? Nasıl bir tutum içinde olmalı, biliyorsunuz kürdlerin yarısı batıda türklerle beraber yaşıyorlar, onlar ne yapsın?

Benim düşüncem:
Kürdlerle türkler tam düşman iki halk olmalı,
Kız alıp vermemeli,
Türklerden alışveriş yapmamalı
- Dedim ne diyorsun Avrupa'da kürdlerin tümü türk marketlerden alış-veriş yapıyoruz!

- Dur hoca daha lafım bitmedi. Evet ne demiştim? Ha
Kürdlerle türkler tam düşman iki halk olmalı,
Kız alıp vermemeli,
Türklerden alışveriş yapmamalı,
Batı metropollerinden doĝuya gitmeli,
Diaspora kürdleri asla türklerle konuşmamalı,
Türkiye vatanım dememeli,
Her fırsatta kürd-türk kavgası, savaşı çıkartmalı,
Türk bayraĝını asla taşımamalı,
Tarihte kürdlere yapılan zülüm ve katliamları hergün çocuklarına anlatmalı
Çocuklarının türk çocuklarıyla arkadaş olmasını engellemeli,
Yani kısaca hiçbir ilişkileri olmamalı hatta nerede bir türk görürse ve de fırsat varsa öldürmeli!....

Ben;
- Way babooo, dedim "eĝer kürdler senin dediĝin gibi olsa ya Türkiye ikiye bölünür ya da ne türk kalır ne de kürd. Allah beterinden korusun. Senin gibiler çoĝalırsa Türk devleti bize rahmet okur hatta elimizi öper.

- "Zaten öpüyor, hepiniz Türk devletine çalışıyor ona hizmete diyorsunuz, en başta liderleriniz, hepiniz kalemlerinizle halkınızı kandırıyorsunuz, bırakın elinizi öpmeyi devlet size iki kat maaş baĝlamalı. Allah aşkına ya kürd olun ya da artık bu ihanetî bırakın, zavallı halkın önünde sed olmayın! Dedi ve sert sert bakıp kızdı gitti!..

M.Nureddin Yekta
03.09.2017

 

Güncel yazılar sayfasına dönebilirsiniz!