Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Güncel yazılar

Kürtsün ya!

Yıl 1987, caminin önünde oturuyorduk, Hafız Kuran’ın farklı yerlerinden 2-3 ayet okudu ve manasını sordu.
Kendisine izah ettim.
Dediki “Hoca ben 75 yaşındayım, 15 yaşında Kuran’ı ezberleyip hafız oldum, anlayacağın 60 senedir hocayım ve hocalarla haşir-neşir oluyorum. 60 tane imam geldi geçti bu köyden, alim olmasam da ilimden alimden çok iyi anlarım.
- Eeeee devamını getir, dedim.
- Eeesi şu; diyeceğim o ki bu güne kadar bizim köye senin gibi bilgili biri gelmedi, belki öyle bir imam da görmedim, lakin sen şimdikinden 60 kere daha fazla ilim sahibi olsan bizim gözümüzde elenir birinci kalburun altına düşersin, çünkü sen bir kürtsün! Yani ne olursanız olun bizde ikinci sınıf insanısınız, bunu biliyormuydun.
- Biliyordumki bu Karadenize sürgün geldim Hafız efendi!
- Yani bizimkiler hep iki yüzlülük yaparlar, ağızdan kardeşiz falan derler ama aslında içimize girseniz kendimizi denize atarız. O yüzden CHPliyim, Atatürk ve İsmet’i çok severim, çünkü çok kürt öldürdüler, keşke o zaman hepinizi öldürselerdi de bugün başımıza bela olmasaydınız!
Ben tuhaf tuhaf yüzüne bakınca,
- Ben doğruyu söylüyorum iki yüzlülük yapmam, içim neyse dışım da odur sadece bilmeni istedim.
Ben;
- Teşekkür ederim Hafız efendi, ben zaten biliyordum ama söylediğin de çok iyi oldu, bilmiyenlerimize bir anım olarak anlatacamki çoçuklarımız bizim gibi kanmasın!...
Hafız kıs kıs gülerek;
- Anlat anlat hoca anlat!...

30.07.2015
M.Nureddin Yekta

 

Güncel yazılar sayfasına dönebilirsiniz!