Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Güncel yazılar

Zeynep Cager'in Mela Nureddin Yekta ile röportaji:

Bundan önce Kurdistandan mektup var projemizde, Ezilen,Savaş halindeki sömürge Kurdistanda idamlar ve sürgün olan Halkımızın mevcut yaşam koşullarını bir mektup halinde derleyip, Alman siyasi partilerine iletip ve yabancı eyalet meclislerinde okumuştuk. Şuanki projemiz ise, Kurdi tüm siyasi partilerin Kurdistan ve idoljileri hakkında bilgi almak ve Kürt halkının zenginliklerini bir yazım dizisi halinde tanıtmak istiyoruz. Mühim olan Kurdi duruştur. Milli ruhun tekleştirilip inkara dayalı tek sistemi Kurdistana deyer katmaz. Parti sistemlerinin idolojik tutumları, Kurdistani deyil particiliktir. Ezilen Halkların Bağımsızlığı, Her idolojinin halk birlikteliği ile gerçekleşır. Ve Kurdistanlı partileri tanıyalım projemizde ilk olarak HAK. Hareketa Azadiya Kurdistan yöneticilerinden Mela Nureddin Yekta ile yaptığımız röpertajı sizlere sunuyoruz.
- Kurdistanda İslamiyet nedir.?
- Yaklaşık 1400 senedir Kurdistanda İslamiyet vardır. Kürtler kendi isteği ile Müslüman olmuştur. Genel olarak İslamiyet Dünyada gittikce yayılıyor. Aksini düşünenler Islami birakıp gidebilirler.
- Kurdistan'da nasıl bir İslamiyet düşünüyorsunuz.?
- İslamiyetin esasına devri sadef dönemi denir. Muaviye ile başlayan tüm sistemlerde, adaletsizlik ve zulum olmuş, sistemin çıkarı ön plana alınmıştır. Ve biz İslamiyetin özüne dönmek istiyoruz. İslam hükümleri müslümanlara geçerli gayri müslümlere ise geçerli deyildir.
- HAK için önemli olan, Kurdistanda idolojilerin mi yoksa Milli ruhun ön planda olmasımı.?
- Bizim için önemli olan önce Kurdistanın Bağımsızlığıdır. Biz iktidar olursak Kurdistan özgürlüğünden sonra, Kurdistana İslami rejimini getirmektir. Kurdistan halk mücadelesiyle özgürleşir. Ve özgürlükten sonra oluşturulan Kurdistan meclisinde demokratik seçim süreci başlar halkın iradesi hangi rejimi isterse o parti idolojisi devletin yönetim sistemini kurar.
- Peki Kurdistan Kurtuluşunu sosyalistler veya demokrat liberaller başlatsa tutumunuz ne olur.?
- Kurdistan Ulusal Kurtuluş mücadelesinde hangi parti ve idolojisi öncülük yaparsa o partiye destek veririz.
- Sizce HAK' ı diyer Kürt İslami hareketlerden ayıran özellik nedir.?
- Biz sadece Kurdistan coğrafyası için mücadele ediyoruz. Bağımsız Kurdistanın mutlaka kurulmasından yanayız. Hareketimiz özellikle Kürtlerden oluşuyor.
- Kurdistandaki diyer idolojilere bakış açınız nedir.?
- Ulusalcı olan bütün idolojilerle iletişim olabilir. Ve Kurdistan özgürlüğünü destekleyen tüm kurum ve hareketleri, partileri destekliyoruz.
- Kurdistanda yaşanan Brakujiler için de düşünüyorsunuz.?
- Kurdistan Coğrafyası tüm Kurdistanlıların ortak malıdır. Gerektiğinde tüm halk idolojik ayrım gözetmeksizin düşmana karşı savaşmalıdır. Ve üzülerek söylüyorum, Kurdistanda herhangi hareketlerin hayin ilan edilmesi doğru deyildir. ve varsa kurumlarin icinde hayinler, tasviye edilmelidir. Kürdün Kürde silah sıkmasının izahı yoktur. Bırakuji kesinlikle halka ihanettir.

Sayın Mela Nureddin Yekta' ya vermiş olduğu ropartajdan dolayı çok teşekkür eder, Misafirperverliği için Ailesine saygılarımızı sunarız.
Zeynep Cager

05.06.2015

Güncel yazılar sayfasına dönebilirsiniz!