Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Hayat ve Hatıralarım

Bir gün Kurdistan’ı kurarsanız!

Yıl Mart 1993 idi. Nezarette 14. gündü. Komser sözde 14 ünlük ifadeleri topluyor daktiloyla dosyaya geçirecek ve mahkemeye sevkedilecektik. Sorgu odasında aramızda söyle bir konuşma geşti.

K: Kaç gündür burdasın hoca biliyon mu, saçın sakalın uzamış.

B: Galiba onyedi gün oldu.

K: Nerden biliyorsun yoksa saatını gizledin mi polisler almadılar mı?

B: Hücrede mercimek tanesi kadar bir taş buldum, oratlık aydınlanınca anlıyorumki gündüz başladı duvara bir çizgi atıyorum, demin saydım 14 çizgi olmuş, göz altına alınmadan üç gün önce tıraş olmuştum, eder onyedi!

K: Ben de senin yüzünden onyedi gündür tıraş olmadım, seninle uĝraşıyorum.

B: Komser bey benimle o kadar uĝraşmaya deĝmez, bin defa sordunuz dedimki benim legal veya illegal herhangi bir parti örgüt kurumla ilişiĝim yok, bin defa daha sorsanız aynı cevap! İlişkimin olduĝu tek kurum Diyanet İşleri Başkanlıĝı.

K: Merak etme biz sizi istediĝimiz örgüte üye yapabiliriz o elimizde ama eĝer bir gün Kurdistanı kurarsanız anamızı avradımızı... sizden tek bir kişiyi burada bırakmayız hepinzi süreriz bu güzel memleketimizden!

B: Burdan dediĝin neresi, Kurdistan neresi oluyor komser bey?

K: Burası Mersin, Kurdistan Doĝu ve Güneydoĝu Bölgesi.
Fıratın doĝusuna süreriz.

Ben gülerek:
B: Komser bey malum burası nezarethane ve sorgulama, ben bir din adamıyım siyasetle uĝraşmam ama Kurdistan'ı kurmak istiyenler Çukurova'yı da Kurdistan haritasına katmışlar, burayı da paramızla aldık diyorlar!

K: Nah s.. alırsınız, görüşürüz o zaman, sizin taaaa!...

B: Komser bey artık siz de mi şurda veya burda bir Kurdisan’ın kurulacaĝına inanmaya başladınız yoksa?...


Komser şaşırdı ve sadece "mesela yani" dede.

Şimdilerde başta TC Cumhurbaşkanı Sayın Erdoĝan olmak üzere Türk devlet yetkileri Fırat'ın batısı için çok hassas favranıyorlar, düşünüyorum acaba Fırat'ın doĝusunu gözden çıkardılarmı ki o kadar yakıp yıkmaya hevesliler?...


M.N.Yekta
29.09.2016

Hayat ve Hatıralarım sayfasına dönebilirsiniz!