Malper/Anasayfa

M.Nureddin Yekta'nin sayfasina hoş geldiniz!..

 

Hayat ve Hatıralarım

 

M.Nureddin Yekta kimdir?
 
Muhammed Nureddin Yekta 24 Mart 1957 (veya 1958) de dünyaya geldi.
Babasının dindarlara aşırı sevgisi dolayısıyla daha dört yaşındayken yanında camiye götürürdü. Köy imamının yanında elifba dersini okumaya başlayan Yekta 1966'nın baharında o küçük yaşta medrese tahsiline başladı.
 
1966'da Xeybiyan (Yoncaliöz) köyünde ilkokul yapıldı. Yekta 1966'nın sonbaharında köye döndü ve ilkokula başladı. İlkokul ile birlikte medrese tahsiline de devam etti. 
İlkokuldan sonra çantasını alıp Kurdistam medreselerinde arapça tahsiline devam ederken, onunla birlikte dışardan da İmam-Hatip lisesini de bitirdi.
1978 yılında Diyanette göreve başlayan Yekta 12 Eylül inkılabından nasibini alarak mehkemeler ve sürgünlerle hayatına devam etti.
 
1982'de Muş Malazgirt'e, 1984'te de Karadeniz'e sürülen Yekta, dört yıldan sonra Kurdistan coğrafyasına en yakın yer olarak ancak Mersin'e tayinini alabildi.
Mersin'de Universite imtihanlarına girip  Diyanete bağlı Açıköğretim iki yıllık Sosyal Bilimlere kaydını yaptırdı.
Her fırsatta yakındakilerle ders yapan Yekta, 20 Şubat 1993'te gözaltına alındı ve Mayıs 1993'te Rize'ye sürüldü. İmamlıktan ayrılan Yekta 1994'te yine 15 gün gözaltında kaldı.
Kasım 1995'te tekrar gözaltına alındı ve hapse atıldı. Kasım 1995'ten 1996 Nisan ayına kadar Mersin-Konya cezaevlerinde kalan Yekta, Nisan 1996'da tahliye oldu.
Kürd İslam Devletini kurmak için bir örgüt kurmuş gibi asılsız bir iddia ile yargılanan Yekta, 11 Kasım 1996'da 15 (sözde ilk suç diye indirim yapılarak 12,5) yıl siyasi cezaya mahkum edildi.
Kaçak yollarla Avrupa'ya gelen Yekta hala Almanya'da yaşamına devam etmektedir.
Çeşitli dergi ve internet sitelerinde yüzlerce makalesi yayınlanan Yektan'ın şimdiye kadar basılmış dört eseri var:
1- Elifba Quranê (Kürdçe ve arapça)
2- Kuran Elifbasi (Türkçe ve arapça)
3- Helbestên Xortanî (Kürdçe gençlik çiirleri)
4- Sevdam bir güle (gençlik çiirleri)
 
Baskıya hazır olanlar:
Pêkeniyên Kurdî
Gundîyê (Roman)
Ümmetin Mazlumları Kürdler ve Kurdistan
 

Malper/Anasayfa